Estetik

Karın germe işlemi ile istediğiniz görünüme kavuşun!

Yazar Büşra Ay

Doğum yapan kadınlar ya da aşırı kilolu insanlar, uygun bir diyet programıyla birlikte fazla kilolarından kurtulsa da pek çoğu sarkan karın derisiyle ve çatlaklarla baş başa kalır.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Atilla Eyüboğlu bunun sadece kadınları ilgilendiren bir sorun olmadığını söyleyerek, karın germe işlemiyle erkeklerin de estetik bir görünüme kavuşabileceklerini belirtti.

Karın Germe İşlemi

Vücut yağlarının azalmasının ardından, doğal olarak karın ön duvarında gevşeme ve ciltte sarkma meydana gelir. Hedeflediği kiloya ulaştığı halde hayal ettiği görünüme hala kavuşamayan kişiler, bu kez de başka bir ruhsal sıkıntının içine düşerler. Abdominoplasti olarak adlandırılan karın germe işlemiyle, estetik görünümünü kaybetmiş karın duvarını yeniden şekillendirmek, daha sıkı ve düz bir yapıya kavuşturmak mümkündür. Bu amaçla gerçekleştirilen cerrahi operasyon sırasında sarkma yapan deri fazlalıklarıyla birlikte bir miktar da yağ dokusu alınır. Karın ön duvarına uygulanan sıkılaştırma işlemi ile bel bölgesinde de incelme sağlanır, karın derisindeki çatlaklar giderilir. İşlem sırasında karın kaslarına da sıkılaştırma işlemi uygulanır.

Karın estetiği operasyonlarında uygulanan değişik teknikler vardır. Hangi tekniğin uygun olduğuna, hastayı detaylı bir biçimde muayene ettikten sonra, hastanın tercihlerini de göz önüne alarak estetik cerrah karar verecektir. Başlıca karın germe teknikleri:

Mini Karın Germe

Sadece göbek deliğinin altında kalan bölgede sarkma şikayeti olan hastalar için uygulanan tekniktir. Karın ön duvarında gevşeklik varsa içeriden sıkılaştırılır, göbek deliğinin altındaki dokular çıkartılarak düz bir görünüm sağlanır. Tam karın germeye göre daha basit ve hasta için rahat yöntemdir ancak tedavi edilen bölge daha sınırlıdır.

Tam Karın Germe

Göbek deliğinin altında sarkma yapan tüm dokular çıkartılır ve karın derisi aşağı doğru çekilir. Bu sırada göbek deliği de aşağı doğru inmiş olacağından, estetik görüntüyü sağlamak için olması gereken yere yeni bir göbek deliği açılır. Karın ön duvarındaki gevşeklik içeriden giderilir ve bu da belin incelmesini sağlar.

Lipoabdominoplasti

Liposuction (vakumla yağ alma işlemi) ve tam karın germe işlemlerinin bir arada uygulandığı tekniktir. Tüm karın bölgesine uygulanır.

Karın germe işleminde uygulanan tüm tekniklerde kesiler bikini bölgesinde açılır böylece dikiş izleri dışarıdan fark edilmez. Yaraların iyileşme süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte çoğu zaman kısa sürer. Ameliyattan sonraki 2-3 gün ağrıların olması normaldir. Ağrılar ağızdan alınan ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Hastalar 1-2 gün sonra taburcu olabilir ve 1 hafta içinde de günlük hayatlarına dönebilirler. Tabi bu süreçte hastaların destekleyici bir korse kullanması önerilmektedir.

Kaynak: Milliyet

Yazar hakkında

Büşra Ay

Yorum Yap