Estetik

Meme (Gögüs) Dikleştirme Ameliyatı

Tüm kadınlar görünüş olarak güzel, dik ve sağlıklı gögüsler ister. Doğum sonrası emzirme dönemlerinde hızla kilo alırlar ve memelerde sarkma meydana gelir bu durum da kadınların korkulu rüyası haline gelmektedir. Emzirme dönemlerinde de hacim olarak büyüyen memeler bebekler sütten kesilse dahi hacim olarak küçülmekte ve bu küçülmenin sonucu sarkmalar başlamaktadır. Aynı şekilde hızlı bir şekilde kilo veren kadınların büyük bir bölümünde meme dokusu küçülmektedir bu küçülme sonucu da memeler küçülür ve sarkma oluşur.

Contents

Memelerinizin sarkık olup olmadığını anlamak çok basit.

Aşağıda hazırlamış olduğunuz galeride de gördüğünüz gibi aşağı yönü gösteren meme uçları sarkmış bir memeyi işaret etmektedir.

Meme sarkması engellenebilir mi?

Ne yazık ki meme sarkmasının önüne geçilemiyor, alınan fazla kiloların geri verilmesi, hamilelik ve yaşlanma gibi faktörler gögüslerin doğal görünümünü bozuyor bu sebeple meme sarkmasını düzenli beslenerek, spor yaparak sadece geciktirebilirsiniz ama önüne geçmek ne yazık ki mümkün değil.

Meme dikleştirme ameliyatı nedir?

Yukarıda belirttiğimiz etkenlerden dolayı sarkan memeler estetik ameliyatla Meme (Gögüs) Dikleştirme ameliyatlarıyla düzeltilmektedir. Meme dikleştirme ameliyatlarında sarmka durumuna göre hangi teknigin kullanılacağına karar verilir.

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ve TIP biliminin ilerlemesiyle yeni teknikler geliştirilmiş olsa da çoğu hastanede klasik teknikler kullanılmaktadır. Hangi tekniğin seçileceğine karar verilirken sarkmanın derecesi, yaş, areola büyüklüğü ve göğüs hacmi belirleyici kriterlerdir.

Hastalar genel anestezi altında operasyona alınırlar. Anestezi sonrası meme etrafına kesi atılır. Bu kesiler klasik olarak meme başı çevresine, meme altına doğru ve yanlara doğru olmak üzere üç tiptir. Kesiden sonra meme dokusu daha yukarıya kaldırılır ve meme başları gerekiyorsa kaydırılır. Fazla görünen yağ dokusu varsa çıkarılır. Göğüs dokuları yeniden şekillendirildikten sonra sıklaştırılarak kapatılır.

Meme (Gögüs) Dikleştirme estetiği sonrası iz kalır mı?

Gögüs dikleştirme ameliyatı olmak isteyen herkesin ençok merak ettiği konu budur. Ne yazık ki İz kalmadan meme dikleştirmek mümkün değildir az da olsa iz kalmaktadır fakat tercih edilen kesi yerine göre izin görünmemesi sağlanabilir.

Genelde meme altına doğru yapılan kesiler, memenin doğal görünümü ve duruşuyla gizlenmektedir. İzler zamanla belirgin bir şekilde iyileşirler. Bu kesilerin izleri ameliyat sonrası özel tekniklerle minimalize edilmeye çalışılır. Önce pembe olan izler zamanla beyazlayarak az belli olur hale gelirler. Zaten sütyenin içinde kalacağı için görülmezler.

Burada karar verilmesi gereken meme formu mu iz mi sorusuna cevap vermek. Ameliyat sonrası göğüslerinizin son halini ödemlerin çekilmesini takiben görebilirsiniz. Zaman geçtikçe meme dokusu oturacak ve daha güzel bir görünüm alacaktır.

Yazar hakkında

Ufuk KARACA

Yorum Yap